Lehed

kolmapäev, 26. aprill 2017

Neil Gaiman "Kalmisturaamat"

KALMISTURAAMAT pilt„Pimeduses oli käsi ja käes oli nuga. Noa käepide oli poleeritud mustast luust ning selle tera õhem ja teravam kui ühelgi habemenoal. Kui see sinusse tungis, ei pruukinud sa seda isegi aduda – mitte kohe. Nuga oli juba ära teinud peaaegu kõik, milleks ta oli sinna toodud. Nii selle tera kui ka käepide olid märjad. Tänavapoolne uks, kust nuga ja seda hoidev mees olid sisse lipsanud, oli jäänud paokile ning ööudu viirud väänlesid ja vonklesid läbi ukseava sisse.“

Üks õudsemaid, samas huvitavamaid raamatu algusi – kohe tekib tahtmine lugeda, mis edasi saab. Tegemist ei ole siiski õudusromaaniga, vaid hästi mõnusa noorte fantaasiaromaaniga. Selle peategelaseks on poiss nimega Nobody (Eikeegi) Owens. Ta elab kalmistul ja tema vanemateks on surnud, vaimud. Nobody ehk Bod ise aga on päris poiss, seega on Owensite paar talle siiski kasuvanemateks. Mahajäetud kalmistule satub ta päris pisikesena ühe raamatu alguses aset leidva kohutava sündmuse tagajärjel. Sealne rahvas võtab ta omaks ja nii saab kalmistust tema kodu. Ta saab endale vanemad ning üks salapärane ja mõistatuslik tegelane Silas hakkab tema eestkostjaks. Elu kalmistul ei ole kindlasti mitte tavaline elu. Asjad toimuvad seal enamasti öösiti, Bodi vanemad ja sõbrad jäävad aastate möödudes ikka sama vanaks kui nad olid tema sinna sattumise hetkel, ja valdavad mitmeid kunste, mis inimestele kättesaamatud (näiteks hajumine, ulmaränd, läbilibisemine). Selles kummalises keskkonnas on Bodile antud kalmistupriius – ta näeb pimeduses, võib liikuda mitmel sellisel moel, nagu elavad ringi liikuma ei peaks, elavate pilk teda kalmistul ei märka. Poiss aga kasvab ja on ainult aja küsimus, millal elu viib teda väljapoole kalmistut. Kuidas seal aga hakkama saada, seda enam kui elu on ohus? Põnevust jagub, samuti igasugu vähem ja rohkem kummalisi tegelasi.

Kes tavaliselt fantaasiakirjandust ei loe, võiks mõnikord siiski proovida. „Kalmisturaamat“ igal juhul pakub hea võimaluse sukelduda argielust hoopis teistsugusesse, kohati lausa teispoolsesse maailma. Raamat on rohkelt tunnustust saanud: Newbery ja Carnegie medal, Hugo (iga-aastaselt välja antav auhind parimale ulme- või fantaasiakirjanduse teosele) ja ajakirja Locus auhind.

neljapäev, 20. aprill 2017

Sara Barnard „Ilusad katkised asjad“



See on raamat kahe 16-aastase tüdruku sõprusest ja sellest, mis saab kui ühel päeval ilmub nende ellu tüdruk nimega Suzanne. Suzanne on vaimselt täiesti katki, katkitehtud oma isa poolt, kes tüdrukut aastaid on alandanud ja peksnud. Näiliselt on nüüd Suzanne jaoks saabunud paremad ajad, ta elab tädi juures eemal oma julmast isast, ta on just saanud endale kaks uut sõpra Caddy ja Rosie aga kõik ei ole paraku nii lihtne. Igatsedes nii väga omada tõelisi sõpru ja olla tavaline teismeline, suudabki Suzanne mõneks ajaks unustada selle jama, mis temaga on juhtunud. Kuid siiski saab aeg-ajalt julm minevik tüdruku jälle kätte, pannes proovile ka Caddy ja Rosie omavahelise aastate pikkuse sõpruse. Caddyit paneb Suzanne poole hoidma soov tunda end vajalikuna, soov sõpra normaalse elu juurde tagasi aidata, seda hoolimata ka Suzanne korduvatest hoiatustest „Lepi sellega, Cads, ma olen tunnistatud lootusetuks juhtumiks. Olen kõndiv ja kõnelev vusserdis.“ Ja siis juhtub kohutav õnnetus, mis teeb katki ka Caddy. Suzanne, keda kõik ekslikult süüdistavad Caddyiga juhtunus, otsustab igaveseks Caddy elust lahkuda…

Raamat paneb mõtlema sõpruse kui ilusaima aga teinekord ka kõike hävitava tunde üle. Selle üle kui vajalikud on tõelised sõbrad siis kui sa tunned end vaatamata pere ja klassikaaslastele selles keerulises maailmas täiesti üksi oma purunenud südamega.

esmaspäev, 10. aprill 2017

Eva Roos "Kust tulevad unenäod?"



Raamat nooremale lugejale. Lugu 7-aastasest tüdrukust nimega Mari, kes hakkab mõtlema sellele, kust unenäod tulevad. Kord Marta- tädi juures leiab Mari vana kummuti sahtlist sõrmuse. Loomulikult proovib ta seda sõrme, sõrmus on suur, aga imeväega. Võlusõrmus viib Mari seiklema leidmaks vastust küsimusele kust ikkagi unenäod tulevad. Mari kahaneb tillukeseks ja kohtub võluriga, kes elab teekannu sees ja kellel on õige huvitav seljakott. Võluriga koos saab Mari lennata paberlennukiga, leiab üles unemati ja kohtub nähtamatu kassiga. Üheskoos seiklevad nad edasi mööda katuseid ja Mari saab teada, et ta peab jõudma Kuumeheni. Kuid siis... juhtub midagi: „Äkki langes neile taevast kaela võrk... rohkem Mari ei näinud, sest kotisuu seoti kinni ja kõik läks pimedaks.”


Kuidas maitseb Hommikujook ja kui palju vahukoort on liiga palju? Ja kust ikkagi tulevad unenäod? Nendele küsimustele saab Mari oma teekonnal vastuse.


Lugu täis seiklusi, fantaasiat ja muinasjutulisust. Vahva lugemine ja huvitav lahendus küsimusele, mida lapsed tihti küsivad ja täiskasvanud arvavad, et teavad.

kolmapäev, 5. aprill 2017

Reeli Reinaus "Kuidas mu isa endale uue naise sai"



Raamatu peategelane on 12-aastane Kaisa, kes elab koos isa ja koera, retriiver Frediga. Kaisa ema suri, kui tüdruk oli päris väike ning seepärast ei mäleta ta ema eriti. Kaisa ja isa saavad omavahel väga hästi läbi ning vaba aega veedavad midagi koos tehes.

Ühel päeval teatab isa, et tahab uuesti abielluda, kui Kaisal selle vastu midagi ei ole. Siis algab isa Steni ja Kaisa tormiline elu – isa käib kohtamas ning tutvustab naisi Kaisale, kuid alati selgub, et kõik pole päriselt nii ilus kui algul tundus. Loo mõtteks on, et inimeste üle ei tohiks otsustata esmamulje järgi. Tore on, et Kaisa ja isa omavahel kõike arutavad ning humoorikalt asjasse suhtuvad.

Kuidas lugu lõppeb, saate teada, kui raamatu läbi loete …